Medycyna? Nie jest na sprzedaż

Książka Medycyna? Nie jest na sprzedaż Anny Nozderko jest zapisem ze spotkań, podczas których dwoje lekarzy, dotykając trudnych tematów, rozmawia o tym, czym dla nich jest Medycyna. Rozmawiają i opowiadają o swojej drodze: prof. dr. hab. med. Krzysztof Bielecki, specjalista chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej, Pełnomocnik ds. Praw Pacjenta oraz lek. med. Katarzyna Toruńska – specjalista neurolog, ordynator oddziału neurologii.

Książka liczy 100 stron, wydana została w formacie B5 i choć objętościowo niezbyt obszerna to porusza najważniejsze tematy: etosu lekarza, powołania lekarskiego, odpowiedzialności, zaufania, pracy dla innych, sensu pracy, pocieszenia, dobroci, nadziei.

Wiesz, jak mnie bolał, namacalny w ostatnich latach, wzrost braku zaufania polskich pacjentów do polskich lekarzy. Niepokojący objaw, który dawno powinien zostać zdiagnozowany. Zamiast tego mieliśmy do czynienia z robieniem zdjęć, nagrywaniem wizyt czy kręceniem filmów z pobytu w szpitalu. Te „dowody” złej pracy personelu medycznego, zamiast dać społeczeństwu coś do myślenia, były przedmiotem ataku na personel medyczny. Rosnące roszczenia i skargi ze strony pacjentów powinny wzbudzać niepokój i rodzić pytanie, dlaczego tak się dzieje? Gdzieś i coś po drodze zgubiliśmy. Może warto się zatrzymać? Może teraz pomyśleć i spróbować pilnie naprawić? Muszę to powtórzyć i będę powtarzał dopóki sił mi wystarczy: „Medycyna to nie zawód, medycyna to jest powołanie. Nie wstydźmy się kochać naszych chorych”


(...) Bardzo podoba mi się twierdzenie, że istnieją tylko dwa powołania w życiu publicznym, a mianowicie powołanie kapłańskie i lekarskie. Medycyny można się nauczyć, ale lekarzem trzeba się urodzić. Znowu powtórzę, dobry lekarz to przede wszystkim dobry człowiek. A dobroci nie można się nauczyć. Albo się jest dobrym, albo nie. Albo się jest egoistą, albo sprawy innych są ważniejsze od mojego ego. Przepraszam, nie mam zamiaru nikogo pouczać ani wychowywać. Mówię o sobie. Nadal uważam, że bycie lekarzem nie jest tylko zawodem. Medycyna nie jest towarem na sprzedaż.(…)


Największym grzechem lekarza jest praca w nieakceptowalnych warunkach, bo to zagraża lekarzowi, a w konsekwencji, choremu. Dotychczas to głównie lekarze walczą o poprawę sytuacji w służbie zdrowia, a to powinien być priorytet dla polityków przy czynnym merytorycznym wsparciu lekarzy. Wmanewrowanie lekarzy w walkę o poprawę systemu służby zdrowia spowodowało, że wielu z nas zgubiło to, co w naszym powołaniu lekarskim jest najważniejsze – misję niesienia pomocy potrzebującym i chorym, niezależnie na ile ktoś wyceni naszą pracę. Ta sytuacja sprawiła, że wielu z nas zapomniało o doktorze Judymie.


(…) gdyby mi było dane jeszcze raz przeżyć życie, z pewnością chciałbym je przeżyć w podobnym stylu... może z delikatnymi poprawkami. Kierujmy się w życiu bardziej sercem, a mniej rozumem, bo z tym drugim, to różnie bywa. I proszę, nie żegnajmy doktora Tomasza Judyma, bo już wielu lekarzy w świecie pożegnało Hipokratesa.

fragmenty Medycyna? Nie jest na sprzedaż


Autor: Anna Nozderka
Rozmawiają: prof. Krzysztof Bielecki, lek. med. Katarzyna Toruńska
Tytuł: Medycyna? Nie jest na sprzedaż
Wydanie pierwsze
Oprawa miękka
Ilość stron: 104
Rok wydania: 2020
ISBN 978-83-65536-08-2

Cena detaliczna: 14 zł (w tym 8% VAT)
W przypadku większych zamówień możliwość rabatu.

Kliknij okładkę, aby powiększyć


Książka dostępna w siedzibie Wydawnictwa w Konstancinie-Jeziornie pod Warszawą.
Wysyłka listem poleconym za pośrednictwem Poczty Polskiej dodatkowo płatna - 8 zł za 1 egz.
Koszt wysłki uzależniony od ilości egzemplarzy.

Jak zamówić?

zamówienia przyjmowane są w formie pisemnej:
- pocztą tradycyjną na adres Wydawnictwa (patrz poniżej bądź zakładka Kontakt)
- pocztą elektroniczną:
biuro@aluna.waw.pl
prenumerata@wydawnictwo-aluna.pl

Medycyna? Nie jest na sprzedaż w sieci

Lubimy czytać
Strona Katarzyny Toruńskiej
Facebook STOMAlife


Gdzie jesteśmy

    Wydawnictwo ALUNA
    Z. M. Przesmyckiego 29
    05-510 Konstancin-Jeziorna